Czy dbasz o bezpieczeństwo w internecie ?

cyber-security-1782578_1280
W dzisiejszych czasach posiadamy dużo cennych informacji, danych a nawet zasobów w wirtualnym świecie. Jest to dla nas ogromnym ułatwieniem, wszystko do czego możemy dostać się online możemy „zabrać ze sobą” aby się do tego dostać wystarczy chociażby smartfon oraz dostęp do internetu.

Musisz wiedzieć, że tak jak ty łatwo dostajesz się na swoją skrzynkę mailową czy konto bankowe, możne to zrobić inna, bardziej doświadczona informatycznie osoba.

Dlatego tak ważnym jest dobre zabezpieczenie danych dostępowych do wszelakich serwisów internetowych.

Jak to zrobić ? Od czego zacząć ? Jakich zasad się trzymać ?

  • ANTYWIRUS – jest to zawsze jakieś zabezpieczenie, jeśli czasami nie uchroni nas od ataku to chociaż będziemy poinformowani. Antywirus można dziś instalować nawet w telefonach.
  • Dwuetapowe logowanie – Nie wiem jak w innych skrzynkach e-mailowych ale GMAIL oferuje swoim użytkownikom możliwość dwuetapowego logowania się na pocztę. Wygląda to w ten sposób, że po wpisaniu hasła dodatkowo musimy wpisać kod weryfikacyjny, który np. przychodzi nam sms’em. Jeśli nie wiesz jak to ustawić, śmiało napisz do mnie 🙂
  • NIGDY, PRZENIGDY nie podawaj nikomu swojego hasła.
  • Chroń swój PESEL oraz inne dane z dowodu osobistego – nie wiem czy wiesz ale gdy ktoś zdobędzie jakimś sposobem dane z Twojego dowodu osobistego może zaciągnąć pożyczkę w Twoim imieniu, chyba nie muszę Ci mówić kto będzie odpowiedzialny za spłatę…
  • Przy płatnościach internetowych zawsze sprawdzaj rodzaj połączenia. – są dwa najczęstsze rodzaje połączenia HTTP oraz HTTPS. Z reguły wszystkie płatności są realizowane na połączeniach HTTPS są to połączenia SZYFROWANE, dodatkowo zabezpieczane.
  • Nie zostawiaj swojego telefonu czy laptopa bez opieki – wystarczy wpiąć na kilka chwil małe urządzenie USB lub zainstalować tajną aplikację aby przejąć sterowanie nad pewnymi funkcjami na Twoim sprzęcie.

Trzymając się tych kilku zasad już zmniejszysz szansę na nieautoryzowane użycie Twoich danych osobowych czy danych do logowania na jakimkolwiek serwisie.

Jeśli trzymasz w domu jakieś cenne rzeczy raczej nie są one w szufladzie pod skarpetkami. To samo tyczy się naszej przestrzeni wirtualnej, zadbaj o dobre zabezpieczenia. Mimo, że niektóre serwisy w standardzie oferują zabezpieczenia warto zadbać we własnym zakresie o te dodatkowe. Przy następnej rejestracji w nowym programie czy stronie internetowej, zwróć na to uwagę. Lepiej zadbać o to przed pierwszą szkodą. Podejdź do tego na poważnie, statystycznie większość ludzi nie została narażona na takie ataki ale pamiętaj lepiej wybić piłkę zanim wpadnie do bramki…

Dzisiejszy świat daje wiele możliwości ale wprost proporcjonalnie wprowadza zagrożenia, wystarczy o tym pamiętać:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *